Плакат научног скупа
Свечани почетак великог научног скупа Министар Селаковић са домаћинима скупа
Министар културе Никола Селаковић
Др Сузана Рајић, председник Организационог одбора научног скупа
Председник ИИЦ „Стари Влах“ Милорад Стевовић
Председник Општине Бранко Бјелић
На Златару почео велики скуп историчара о краљу Милану Обреновићу
ДА СУДЕ ИСТОРИЈСКИ ИЗВОРИ
Министар културе Никола Селаковић отворио научни скуп „Краљ Милан Обреновић – ослободилац и реформатор, заслуге и порицања“.
Скуп траје до суботе 31. августа, а у Библиотеци промоција четири књиге.
Никола Селаковић, министар културе у Влади Србије, отворио је научни скуп „Краљ Милан Обреновић – ослободилац и реформатор, заслуге и порицања“ у среду поподне, у „Ин хотелу“ на Златару.
Уз учешће тридесетак истраживача прошлости, скуп поводом 170 година од рођења Милана Обреновића (1854-1901), првог српског краља после Косова, организују Филозофски факултет у Београду и Истраживачко-издавачки центар „Стари Влах“ из Београда, а покровитељ је Општина Нова Варош.
Истичући да је је полувазалној кнежевини Србији, после два српско-турска рата, на Берлинском конгресу 1878. године призната самосталност, а да је након четири године постала краљевина, Селаковић је подсетио и на заслуге кнеза и краља Милана у време Источне кризе, у сабирању српског народа и развоју институција државе, унапређењу школског и здравственог система, изградњи објеката… Посебно је нагласио допринос у стварању војске по угледу на европске земље, па ће њен морал и оружје донети слободу у ратовима 1912-1918. године.
– Треба да следимо пут краља Милана и многе лекције научимо из његових државничких активности и времена у коме је на плећима. носио тешко бреме Покренућу и мотивисаћу пет округа на југу Србије, који су угледали светлост слободе за време његове владавине, да се одуже спомен-обележјима запостављеном државнику. Кад завршимо брзу пругу Београд – Ниш требало би је именовати по њему, јер је изграђена у његово доба – рекао је, поред осталог, Селаковић.
Др Сузана Рајић, шеф катедре за новију историју Филозофског факултета и председник Организационог одбора научног скупа, предочила је да се краљу Милану, историјској личности, треба озбиљно посветити, уз тимски рад и повратак историјским изворима. Историја, како је рекла, суди и учесницима и историчарима, а они имају моралну одговорност да исправе неправде и сва огрешења о српског великана, да дају суд о оптужбама и осудама…Не сме се, акцентовала је, заборавити време кад је „овим просторима текло више крви него воде“, да у српским великанима треба тражити стожере на којима ћемо градити државу.
– Са 20 година Милан Обреновић се суочио са бројним изазовима на државном плану. Србија је имала 1,3 милиона становника, од чега је 94 одсто било неписмено, земља је имала 32 ђака у вишим гимназијама, није било ни једне библиотеке, нити пруге. Оставио је армију ђака и учитеља, километре пруга, модерну војску, са реформама унапређено грађанско-цивилно друштво. У његово време “Боже правде” постала је званична химна Кнежевине Србије и опстајала и поред покушаја неких да је мењају – нагласила је др Рајић.
Председник ИИЦ „Стари Влах“ Милорад Стевовић изразио је захвалност што се у Новој Вароши одржава скуп посвећен личности о којој није довољно речено и што ће зборник радова донети драгоцену грађу.
Председник Општине Бранко Бјелић нагласио је да Стевовић, поред покретања истраживачко- издавачке делатности, даје нови енергију и дух у повратку културних активности са слепог колосека. Рекао је и да су реконструисане зграда Библиотеке и Дома културе и да следи обнова куће Берберијана, подизање споменика архимандриту Нићифору Дучићу (команданту Добровољачког кора у Јаворском рату), те изградња Културног центра, који ће окупити културне институције.
Научни скуп траје до суботе, уз промоцију четири књиге о знаменитим личностима и догађајима из српске историје 19. века, у Библиотеци „Јован Томић“ од 18 сати у четвртак и петак.
Д. Гагричић
Радни договор пред почетак научног скупа
Министар Селаковић са професорком Рајић и Мишком Стевовићем
IN HOTEL ZLATAR – домаћин историчарима.