промоција годишњака стари влах
Враћајући дуг завичају, историјској области југозападне Србије, земљаци покренули часопис
БЕОГРАД – Први број ревијалног часописа „Годишњак Стари Влах“ промовисан је 20. марта у хотелу ИН у Београду, а одговорни уредник тог годишњака, Миломир Краговић истакао је његову важност наводећи да он на најлепши начин промовише област Стари Влах на југозападу Србије.
Краговић је за Тањуг рекао да је подручје Стари Влах исторјски важно за Србију, због чега се часопис бави важним историјским чињеницма и представља својеврсни подсетник на неколико векова уназад, а истовремено сведочи садашњем и пише о будућем времену.
Председник Истраживачко-издавачког центра „Стари Влах“ које је издало часопис, Милорад Мишко Стевовић рекао је да је главна идеја годишњака да се оживи, како каже, интересантно подручје које има велику вредност.
„Поседујемо једну изузетну културну целину у којој се догодило много ствари, за које постоји потреба да се боље истраже и да се прикажу баш у правом светлу“, рекао је за Тањуг Стевовић.
Додаје да, уз часопис, читаоци добијају и два ексклузивна поклона, један је уникатна карта Старог Влаха, а други представља џепни речник старих речи и израза нововарошког краја.
Аутор уникатне карте подручја Стари Влах са Филозофског факултета Универзитета у Београду, Жарко Илић рекао је да је годишњак изузетно значајан за разумевање прошлости и представљање историје Србије.
Истакнуто је да прво издање има 200 страна, а у реализацији првог броја учествовало је чак 55 аутора и истраживача. Сав приход од продаје часописа биће дониран за истраживање и издаваштво истраживачко издавачког центра „Стари Влах“.
Тањуг
ГОТОВО заборављени Стари Влах, историјску и географску област на југозападу Србије, земљаци отимају од заборава. Група Нововарошана, окупљена око Истраживачко-издавачког центра „Стари Влах“ у Београду, после штампања пет књига за две године, покренула је часопис да разгрће ватру на огњиштима немањићке државе, да чува дух и историју и осветљава путеве будућности.
Први број овог часописа, на 200 страна, из пера 55 аутора, истраживача, историчара, али и сведока неких данашњих прилика, из престонице и ширег завичаја, у првом реду у сливу Моравице и Увца, биће представљен читаоцима у нововарошком Дому културе 22. марта.
– Ово подручје од стратешког значаја, које није заобишла ниједна олуја, већ је било поприште многих војних сукоба, заслужује часопис у коме би се сабирала различита мишљења, афирмисао препознатљив старовлашки дух и писало о прошлости, али и будућности, да се створи простор за афирмацију и економије и културе – наглашава у уводнику гласника одговорни уредник Миломир Краговић, новинар и публициста.
У намери да поколењима преноси аманет неимара , уклесан у камену светиња и рушевина – да се не прекида памћење и везаност за претке, годишњак подсећа на знамените личности „ломног Влаха Старог“ – кнезове Рашковиће, сердара Јована Мићића, војводу Петра Бојовића, проту Јевстатија Караматијевића, а текст социолога и универзитетског професора Сретена Вукосављевића (1881-1960) „Старовлашка школа“ открива карактер житеља овог краја.
Часопис има амбиције да буде и подсетник и хроника, па доноси запис о књизи „Стари Влах“ Ивањичанина Милована Ристића, објављеној 1963. године. Млади историчар Филип Бјелић забележио је заборављене игре у нововарошком крају и 1.500 старих речи и израза. Пред читаоцима су прилози о нововарошким породицама и стихови 23 песника из више општина у избору Мирка Иконића, прибојског песника.
Странице најављују и градњу РХЕ „Бистрица“, као и туристичке планове Златибора, док др Саша Маринковић казује о станишту белоглавог супа на литицама Увачког језера.
– У првом броју има више историје, желели смо да што убедљивије представимо старовлашке корене, ту несвакидашњу лепоту различитости и чудних парадокса. Већ у следећем броју садашњост и будућност ће имати превагу – обећава Краговић.
Стари Влах је био готово заборављен у другој половини прошлог века, поготову у увачком делу.
Урађена и нова карта
ЧАСОПИС објављује карту Старог Влаха, коју је после вишегодишњих истраживања урадио др Жарко Илић, научни сарадник Катедре за историју Филозофског факултета.
– На карти нису границе из раније литературе, него је представљају међаши које су овом појму постављали сами Старовлашани и то почеткокм 19. века – каже др Илић.
– Старом Влаху припадају територија Нове Вароши, знатни делови општина Ивањице и Сјеница, села Пријепоља на десној обали Милешевке, територија Прибоја источно од Лима, насеља Јагоштица, Коњска Река и Заовине у Бајиној Башти, Котроман и Мокра Гора из Ужица, Семегњево, Јабланица и Доброселица из Чајетине, као и Даниловићи, Штрпце. Бијело Брдо, Божовићи и Цвркоте на територији општине Рудо.
Милорад Мишко Стевовић и др Жарко Илић